• EİZ '18 Panelistler

  EİZ '18 Panelistler

 • Eğitimde İnovasyon Zirvesi ile ilgili sosyal medya paylaşımlarını #paylaşacakçokşeyimizvar ve #eiz hashtag’leri ile yapabilir ve takip edebilirsiniz.

  Eğitimde İnovasyon Zirvesi ile ilgili sosyal medya paylaşımlarını #paylaşacakçokşeyimizvar ve #eiz hashtag’leri ile yapabilir ve takip edebilirsiniz.

 • Eğitimde İnovasyon Zirvesi ile ilgili sosyal medya paylaşımlarını #paylaşacakçokşeyimizvar ve #eiz hashtag’leri ile yapabilir ve takip edebilirsiniz.

  Eğitimde İnovasyon Zirvesi ile ilgili sosyal medya paylaşımlarını #paylaşacakçokşeyimizvar ve #eiz hashtag’leri ile yapabilir ve takip edebilirsiniz.

 • Eğitimde İnovasyon Zirvesi ile ilgili sosyal medya paylaşımlarını #paylaşacakçokşeyimizvar ve #eiz hashtag’leri ile yapabilir ve takip edebilirsiniz.

  Eğitimde İnovasyon Zirvesi ile ilgili sosyal medya paylaşımlarını #paylaşacakçokşeyimizvar ve #eiz hashtag’leri ile yapabilir ve takip edebilirsiniz.

 • Eğitimde İnovasyon Zirvesi ile ilgili sosyal medya paylaşımlarını #paylaşacakçokşeyimizvar ve #eiz hashtag’leri ile yapabilir ve takip edebilirsiniz.

  Eğitimde İnovasyon Zirvesi ile ilgili sosyal medya paylaşımlarını #paylaşacakçokşeyimizvar ve #eiz hashtag’leri ile yapabilir ve takip edebilirsiniz.

HAKKINDA

Eğitimde İnovasyon Zirvesi Hakkında

15 Aralık 2018 Cumartesi günü, İELEV Özel 125. Yıl Yerleşkesinde gerçekleşecek olan “Eğitimde İnovasyon Zirvesi”nde paylaşacak çok şeyi olan eğitim alanında çalışan profesyonelleri, akademisyenleri ve eğitim fakültesindeki öğretmen adaylarını bir araya getirerek yeni eğitim öğretim modellerini tartışacağız.

Yaşam boyu öğrenmeye gönül vermiş eğitim alanında yaptığı yenilikler ile yarının eğitimini, öğrencilerini anlamak ve onlara rehberlik etmek isteyen tüm eğitimcileri  aramızda görmek istiyoruz. 

Temalar:

• STEM • Maker
• Eğitimde Yapay Zeka • Eğitimde Farklılaştırma
• Eğitsel Veri Madenciliği • Artırılmış Gerçeklik
• Öğrenme Analitiği • Eğitimde Oyunlaştırma
• Okullarda Teknoloji Entegrasyonu • Yaratıcı Yazarlık
• Eğitimde AR-GE • Kodlama


Katılımcılar:

• Öğretmenler  • Akademisyenler
• Okul yöneticileri • Öğretmen Adayları

EİZ’17’de neler yaptık izlemek için tıklayınız.

EİZ’17’de panelistler kimdi? / Oturumlarda kimler vardı?​

ORGANİZASYON

Eğitimde İnovasyon Zirvesi, bu yıl kuruluşunun 36. Yılını kutlayan İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı’nın (İELEV) bir organizasyonudur.

İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı, İstanbul Erkek Lisesinde eğitim görmüş, öğretmen veya yönetici olarak Sarı Siyahlı Camiaya toplumsal veya sportif alanlarda katkıda bulunmuş kişiler tarafından 21 Aralık 1982 tarihinde kurulmuştur.

Vakıf, eğitim alanında gereken her türlü katkıyı sağlayarak, ülkemizin ve İstanbul Erkek Lisesinin eğitim standartlarını yükseltmeyi hedefleyen bir sivil toplum kuruluşu olarak varlığını sürdürmektedir. Amacı, bugüne kadar ülkemize katkıları tartışılmayacak binlerce önemli şahsiyet yetiştirmiş okulumuzun, her gün biraz daha güçlenerek görevini yerine getirmesine, dolayısıyla ülkemizin eğitim alanında çağdaşlaşmasına ve gelişmesine katkıda bulunmaktır. Bunun yanı sıra dayanışma ve yardımlaşmanın güçlenmesine, ülkemiz çocuklarının ve gençlerinin Vakfın olanaklarından yararlanmasına kalıcı bir katkıda bulunmak, Vakfın vazgeçilmez amaçları arasındadır.

Vakfımız hakkında detaylı bilgi için www.ielev.org.tr tıklayınız.

İELEV Okulları hakkında detaylı bilgi için www.ielev.k12.tr tıklayınız. 

PANELİSTLER

01.

Prof. Dr. Erhan Erkut

MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı / İELEV Akademik Kurul Başkanı

Detaylı bilgi >

Erhan Erkut, lisans derecesini 1980’de Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden, doktorasını ise 1986’da Florida Üniversitesi’nden aldı. 1985-2005 yıllarında Alberta Üniversitesi İşletme Fakültesinde ders veren Prof. Erkut bu dönemde “INFORMS Teaching of Management Science Practice Award” ile “3M Teaching Fellowship” başta olmak üzere dokuz eğitim ödülü ile Canadian Operational Research Society tarafından verilmiş beş başarı ödülü aldı, ve 50’den fazla hakemli dergi makalesi yayınladı.  Eğitim ve araştırmanın yanında birçok endüstriyel projeyi de yöneten Prof. Erkut, Centre for Excellence in Operations adlı bir uygulamalı araştırma merkezi kurdu, ve INFORMS Transactions in Education dergisinin kurucu editörlüğünü yaptı.

       2005’de Türkiye’ye dönen Prof. Erkut, 2005-07 arasında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanlığı, 2008-13 arasında Özyeğin Üniversitesi Rektörlüğü, 2014′den bu yana ise MEF Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı görevlerinde bulundu.  İstanbul Erkek Lisesi Eğitim Vakfı, Kariyer Planlama Derneği, ve Bilim Kahramanları derneklerinde yönetim kurulu üyeliği yapan Prof. Erkut, son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ve yetkinlik gelişimi konularında aktif olarak çalışmaktadır.

02.

Prof. Dr. Cem Say

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi / Bilişsel Bilim Lisansüstü Programı Kurucularından

Detaylı bilgi >

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Bilişsel Bilim Lisansüstü Programının kurucularından olan Prof. Dr. Cem Say'ın araştırma konuları yapay zekânın nitel uslamlama ve Türkçe doğal dil anlama alanları ile kuramsal bilgisayar biliminin kuantum hesaplama, olasılıksal bilgi işlem ve hesaplama karmaşıklığı kuramı dallarıdır. "50 Soruda Yapay Zekâ" kitabının yazarı olan Say, bir dönem ülkeyi meşgul eden davalardaki dijital delilleri inceleyip sahteliklerini ortaya çıkaran bilgisayar uzmanları arasında da yer almıştır.

03.

Dr. Ergün AKGÜN

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi/ Uzaktan Eğitim Birimi Direktörü

Detaylı bilgi >

1985 yılında Bursa İnegöl’de doğmuştur. Lisans eğitimini Muğla Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünde yapmıştır. Hacettepe Üniversitesinde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi,  ABD’de yüksek lisansını tamamlamıştır. Dumlupınar Üniversitesi Sınıf Eğitimi alanında doktora derecesine sahiptir. Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışmakta, aynı zamanda Uzaktan Eğitim Biriminin Direktörlüğünü yapmaktadır. Temel çalışma alanları eğitsel veri madenciliği üzerinedir. Birçok üniversitede ve STK’lerde yapay sinir ağları ile veri analizi üzerine konuşmacı olarak seminerler vermekte ve makine öğrenmesi, veri madenciliği, yapay sinir ağları, metin madenciliği, biçimsel dil çözümleme, duygu analizi ve karar ağaçları ile ilgili çalışmaları sürdürmektedir.

04.

Dr. Fatoş Karahasan

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi/ Yönetim Danışmanı

Detaylı bilgi >

Dr. Fatoş Karahasan İstanbul Bilgi Üniversitesinde, pazarlama iletişimi, reklam ve dijital pazarlama dersleri vermektedir. 14 yıl, uluslararası reklam şirketlerinde tepe yöneticilik yaptıktan sonra, şimdi yönetim danışmanı olarak, yerli ve yabancı kuruluşların reklam ajans konkurları, ürün lansmanları, ürün stratejileri ve araştırma projelerinde yer almaktadır.

Fatoş Karahasan, pazarlama, iletişim, inovasyon ve yönetim konularında konuşmalar yapmakta ve eğitimler düzenlemektedir. Ayrıca, önemli konferanslarda, moderatörlük ve konferans başkanlığı görevini üstlenmektedir.

Reklamcılık ve siyasi pazarlama konularında iki kitabı Fransızcadan dilimize kazandırmıştır. Katkıda bulunduğu çeşitli kitapların yanısıra, “Reklamda Vasattan Nasıl Kurtulunur?”, “Taşlar Yerinden Oynarken Dijital Pazarlamanın Kuralları” ve “Akla ve Kalbe Giden İletişim Yolları” , “Açılın Gençler Geliyor. Y ve Z Nesilleri Nasıl Bir Dünya Kuracaklar?” başlıklı dört kitabın yazarıdır.

Dünya, Start Up ve Cnnturk.com da köşe yazarı olarak gündemi izleyen makaleler yazar.

Reklam Özdenetim Kurulu (RÖK) üyesidir.

05.

Prof. Dr. Uğur Batı

Reklamcı/ Marka Danışmanı/ Akademisyen/ Yazar

Detaylı bilgi >

Reklamcı, marka danışmanı, akademisyen ve yazar Uğur Batı, aralarında çok satanlar da olan 14 kitabın yazarıdır. Aynı zamanda Harvard Business Review, Bloomberg Businessweek, BrandMap, Grafik Tasarım ve Milliyet.com.tr gibi yayınlarda köşe yazarlığı yapmaktadır.

Reklamın Dili, Marka Yönetimi, Enneagram İle Kişilik Analizi, Kendine İyi Bak, Dijital Oyunlar, Tüketici Davranışları, Ben Bilmem Beynim Bilir ve Sinaps adlı kitapları yazan Uğur Batı’nın Azraa-eel Menkıbeleri adlı romanı,  Aşkın Karanlık Yüzü, Karanlık Yılbaşı Hikâyeleri ve Anadolu Korku Öyküleri adlarıyla öykü kitapları da olan Uğur Batı, marka, reklamcılık, karar bilimi ve nörobilim alanlarındaki bu kitaplarla en çok satan yazarlar arasındadır.

Dünyanın ilk nöropolitik kitabı ile New York Times, The Times gibi uluslararası gazetelerde röportajlar gerçekleştirmiş olan Uğur Batı, nöropazarlama alanında Türkiye’de laboratuvar çalışmaları yapan en önde gelen akademisyen konumundadır.

 Aynı zamanda Reklam Yaratıcıları Derneği Başkan Yardımcılığını da yürütmüş olan Batı, ödüllü bir reklamcıdır.

Boğaziçi Üniversitesinde lisans eğitimini bitiren, Marmara Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesinde yaptığı 3 yüksek lisansın ardından Marmara Üniversitesinde doktorasını tamamladı ve LSU’da bulundu. Profesyonel kariyerinde pek çok ulusal ve uluslararası marka için reklamlar yazan ve stratejiler geliştiren ödüllü bir reklamcı olan Uğur Batı, Reklam Yaratıcıları Derneği Başkan Yardımcılığını uzun yıllar yürütmüştür. Telsim, Rumeli Telekom gibi firmalarda marka uzmanlığı, Godeİstanbul’da yaratıcı yönetmenlik, son olarak da İstanbul Menkul Kıymetler Borsasından Borsa İstanbul’a geçiş sürecini marka, kurumsal iletişim tarafında yöneterek, 4 yıl boyunca kurumda marka ve kurumsal iletişim müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Mevcut durumda ise Okan Üniversitesi, Kültür Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesinde dersler verip, marka danışmanlıkları yapmaktadır.

Mevcut durumda pek çok ulusal ve uluslararası markanın danışmanlığını da yapan Batı, kariyerinde Avrupa Birliği Projeleri Yöneticisi, Dünya Bankası Projeleri Yöneticisi olarak bulunmuştur. Borsa İstanbul bünyesindeki Sürdürülebilirlik Endeksi, Kurumsal Yönetim Endeksi ve Özel Pazar gibi birimlerin kurulmasında da rol almış Uğur Batı, bugüne kadar Türkiye ve yutdışında 1000 üzerinde sunum gerçekleştirmiştir. Uluslararası pek çok üniversite ve konferansa eğitimci ve keynote speaker olarak katılmış, yıllar içerisinde CNN Türk, Star TV, Habertürk TV, Bloomberg TV, NTV ve Haberglobal gibi televizyonlarda programlar yapmaktadır. 

ATÖLYE VE SUNUMLAR

01.

''TOM (Teknolojik Obeziteyle Mücadele) Projesi'' Sunumu

Serhat Gürgün - Bilal Albaş - Erdem Özbuğa

Detaylı bilgi >

Okullarda teknoloji kullanımı öğrencilerin eğitim hayatlarında önemli rol oynayan faktörlerden biridir. Eğitim, insanın doğal güçlerini ve yeteneklerini ortaya çıkarma ve onları daha güçlü, olgun ve yaratıcı varlıklar olarak geliştirme eylemidir. Öte yandan teknoloji insana bilgi ve yeterliliklerden daha verimli şekilde faydalanmalarını ve daha bilinçli bir şekilde uygulama olanağı  sağlar. Buna bağlı olarak, teknolojinin hızlı gelişimi ve ortaya çıkan yenilikler eğitim sistemlerine yansıtılmakta ve öğrenme süreçlerini etkilemektedir.

Eğitimcilerin yeni fikir ve yaklaşım arayışlarında karşılaştıkları yetersizlikleri şu şekilde özetleyebiliriz:
- Teknoloji bağımlılığına dikkat çekmek,
- Öğrencilerin duyularını ve zihinlerini ve psikomotor davranışlarını geliştirmek.
Bu doğrultuda eğitim kurumlarındaki en önemli soru, teknoloji kullanımının nasıl yönetileceğidir. Proje temelli öğretimin bir parçası olmak, farklı bir şekilde ele alınmalıdır. Eğitim teknolojilerinin ve insan psikolojisinin doğru zamanda nasıl kullanılacağı önemlidir. Bu nedenle, bu çalışmada farklı bilimler (Eğitim Teknolojisi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Beden Eğitimi) dikkate alınarak yeni bir yaklaşım ele alınmıştır. Bu projede anketler, panel, oyunlar, seminerler, çalıştaylar, bağımlılık ölçeği, öntest ve son testler yapılacaktır. Son olarak yarattığımız “Dijital Diyet” ve “Teknoloji Detoks” programları yürütülecektir. Dünya, 21. yüzyılda teknoloji alanında büyük bir ilerleme dönemindedir. Teknoloji kullanımı insanlar için kaçınılmazdır. Her gün kullandığımız teknolojik cihazlar, eski olmadıkları halde  gelişmiş olanlarla değiştiriliyor. İnsanlar ilerlemelere ayak uydurmakta zorlanıyorlar. Bilim adamları, 21. yüzyılın bilgi çağı olduğu konusunda hemfikirler. Dünyada, teknolojideki bu hızlı ilerlemeler, eğitim sistemine de yansımakta ve öğrenme ve öğretme eylemlerini etkilemektedir. Bununla birlikte, eğitimde kullanıldığında teknolojinin sosyal yönleri dikkatlice düşünülmelidir. Uygun şekilde ele alınmadığında teknolojinin olumsuz yönleri ortaya çıkabilir. Sosyal ve fiziksel ihtiyaçları göz ardı etmeden teknolojiden yararlanmak gerekmektedir. Teknoloji çok yararlı olmakla birlikte öğrenciler tarafından bağımlısı olunmadan yönetilmelidir. TOM eğitim teknolojisi, psikoloji ve spor bilimlerini içeren eğitsel inovatif bir projedir.

Serhat Gürgün
 

İELEV Okulları
Eğitim Teknolojileri Uzmanı
Apple Distinguished Educator

Hakkında: 1981 yılında Söke/Aydın’da doğdu. Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümünün ardından Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi anabilim dalında tezli yüksek lisansını yüksek onur derecesi ile tamamladı. Halen Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Teknolojisi doktora programına devam etmektedir. 15 yıldır Türkiye’deki özel okullarda eğitim teknolojileri, bilgisayar destekli eğitim, yapılandırmacı öğretim, web tabanlı e-öğrenme uygulamaları, ölçme-değerlendirme sistemleri, mobil öğrenme uygulamaları, içerik yönetim sistemleri, öğretim yönetim sistemleri, birebir tabletli öğretim ve öğretmen eğitimleri üzerinde çalışmalar yaparak projeler yürüttü. BETT tarafından 2015 yılının ilham veren eğitimcisi olarak tanıtıldı ve kitap kapağında gösterildi. Explain Everything Uluslararası Danışma Kurulu üyesidir. Uluslararası/ulusal sempozyum, konferans ve etkinliklerde eğitim teknolojilerinin etkin kullanımına yönelik seminerleri/sunumları bulunan ve uluslararası/ulusal firmalara eğitim teknolojileri konusunda danışmanlık yapan Serhat Gürgün, İELEV Okullarında Eğitim Teknoloğu olarak görev yapmaktadır. 2017 yılında Türkiye’den tek Apple Distinguished Educator seçilmiştir.

Bilal Albaş

İELEV Özel İlkokulu/Ortaokulu
Rehberlik Bölüm Başkanı
Klinik Psikolog

Hakkında: 1969 yılında  Yalova’da  doğdu, Marmara Üniversitesi  Psikolojik Danışmanlık Bölümünde lisans, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı. İstanbul Uluslararası  Zerka Moreno Psikodrama Enstitüsünde 8 yıl süren Psikodrama ve Sosyometri eğitimini başarı ile tamamlayarak “psikodrama terapisti” ünvanını almaya hak kazandı. Kişisel gelişimi ve eğitimi çerçevesinde 10 yılı  aşan süre  “Klasik Psikanaliz”in içinde bulundu. Bakırköy Ruh Sağlığı Hastanesinde 3 yıl gönüllü olarak çalıştı. Çapa Tıp Fakültesinde yüksek lisans döneminde psiko-onkoloji çalışmalarına katıldı. İstanbul Esenyurt Üniversitesinde 2. Yüksek lisansını Klinik Psikoloji alanında gerçekleştirdi. İlgi duyduğu felsefe lisansını da uzaktan eğitim  şeklinde Anadolu Üniversitesinde tamamladı. Çeşitli eğitim kurumlarında; psikolojik danışman, eğitim koordinatörü, eğitim danışmanı ve yöneticilik yaptı. Yine Aura, Ayna ve Ephemera  Psikoterapi Merkezlerinde psikolojik danışman, uzman psikolojik danışman, klinik psikolog ve psikoterapist  olarak görev aldı.  Kurumlara ve şirketlere  yönelik   indoor ve outdoor eğitim çalışmalarında  grup lideri ve eğitimci olarak çalıştı. Marmara Üniversitesinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak 9 yıl dersler verdi. Yayımlanmış bir meslek kitabına katkısı, pek çok yurt içi ve yurt dışı sempozyum, panel ve konferansta  katkısı  mevcuttur. Mitoloji ve arkeoloji tutkusal hobileridir.

Erdem Özbuğa

İELEV Özel İlkokulu/Ortaokulu
Beden Eğitimi Bölüm Başkanı

Hakkında: Eskişehir Anadolu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunudur. 17 senedir öğretmenlik yapmaktadır. Profesyonel ve amatör olarak 14 sene futbol branşında sporculuk kariyeri sonrası 15 senedir profesyonel ve amatör takımlarda antrenörlük yapmaktadır. Milli takımlar oyuncu izleme komitesinde 2 yıl çalışmıştır. Halen İELEV Özel İlkokulu ve Ortaokulunda Beden Eğitimi Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.

 

02.

“YER-GÖK OYUN” Atölyesi

Lara Özer - Sultan Edip

Detaylı bilgi >

"Oyun" denildiğinde mutlu olmayan, gülümsemeyen ya da "hadi oynayalım" demeyen birini gördünüz mü? Biz görmedik :) Çocukluktan yetişkinliğe hayatımızın her aşamasında ve her yaşımızda "oyun" hayatımızın vazgeçilmezi olmuştur. Biz öğretmenlerin derslerimizde oyunları ve oyun ögelerini kullanmamızın ve  önemli olmasının nedeni de budur. Sunumumuzda, eğitsel oyunlar, derslerde oyunlaştırma ve hemen her branş dersi için  uygulayabileceğiniz pratik bilgiler hakkında bilgiler vereceğiz.Ayrıca, sınıf içi deneyimlediğimiz örneklerimizi de paylaşacağız.Sizlerle birlikte de deneyimleyip birbirimizden öğreneceğimiz bir atölye hazırladık. Öğrenmeyi, paylaşmayı, eğlenmeyi ve işbirliğini sevenler; ipini, topunu, hamurunu, balonunu, renkli kalemlerini, boyalarını ne var ne yoksa kapıp gelsin! Tabii meraklı gözlerinizi, şen kahkahalarınızı ve tabii ki birbirinden güzel oyun fikirlerinizi de yanınızda getirmeyi unutmayınız.

Lara Özer

Florya Koleji
Eğitim Teknolojileri Koordinatörü

Hakkında: İngilizce-Almanca Öğretmenliği bölümlerinden mezun olduktan sonra, University of Kent “Methodology for Early Childhood Education” eğitimini almış, 13 yıldır erken yaşta dil öğrenimi, yabancı dil edinme süreçleri alanlarında çalışmalarına devam etmektedir. 11 yıldır Florya Kolejinde İngilizce öğretmenliği, son 4 yıldır da Eğitim Teknolojileri Koordinatörüdür. Certified Microsoft Innovative Educator Expert olup ardından University of Houstonda  Eğitim Teknolojileri sertifika programlarını tamamlamıştır. Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Teknolojileri  dalında tezli yüksek lisans öğrencisidir. Üstün Zekalılar Eğiticiliği, Maker Öğretmen, Lego Robotik-Kodlama ve Oyunlaştırma alanlarında birçok sertifika programını tamamlamıştır. Öğretmen eğitimlerini teknolojinin müfredata entegrasyonu, oyunlaştırma, eğitsel oyun, dijital içerikler, dijital portfolyo, materyal geliştirme ve eğitim teknolojileri alanlarında sınıf ve branş öğretmenleri ile  sürdürmektedir. 

Sultan Edip

Bahçeşehir Üniversitesi
Eğitim Teknolojileri Uzmanı
Apple Professional Learning Specialist

Hakkında: Meslek hayatına üniversite lisans eğitimini sırasında Kocaeli'de başlamıştır. Çocuk, genç ve yetişkin gruplarında İngilizce eğitimi ve İngilizce sınavlara yönelik eğitimler vermenin yanı sıra müfredat ve materyal tasarımı yapmıştır. 2012 yılından bu yana İstanbul'da K12 düzeyinde özel okullarda İngilizce öğretmenliği ve idarecilik görevlerini yerine getirmiştir. K12 okullarda İngilizce Öğretmenliği yaparken yanı sıra APLS ( Apple Professional Learning Specialist) , MIE , Google Educator gibi eğitim alanında uzmanlık sertifikaları ile eğitim teknolojileri alanında birçok eğitim, seminer, konferans, eğitim zirvesi ve çalıştayda yer almıştır. Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Teknolojileri uzmanı olarak görev yapan Sultan EDİP eğitimde oyun, oyunlaştırma, eğitim teknolojileri, eğitimde yapay zeka kullanımı ve geleceğin eğitim sistemleri üzerine öğrenmeye ve kendini geliştirmeye devam ediyor.

03.

“İnovatif Eğitim Liderliği” Sunumu

Ozan Demiralp

Detaylı bilgi >

Günümüz eğitim yöneticiliği paradigmasının Z kuşağının özelliklerinin tanınması ve bu kuşağın dili olan teknoloji üzerine   kurulu olması gerekliliği  kaçınılmaz bir gerçektir. Okulların 21. yüzyıl becerilerine sahip çocuklar yetiştirebilmesi için de en önemli gereksinim çok boyutlu düşünebilen, iletişime ve kendini gelişmeye açık tutan eğitim yöneticileri ve öğretmenlerdir. Sunumda  eğitimin temel değerleri ekseninde “İnovatif düşünceye sahip yöneticilerin özellikleri neler olmalıdır?”  ve “Yeni nesil okulun eğitim lideri kimdir?” sorularına cevap aranacaktır. 

Ozan Demiralp
Eğitim Yöneticisi

Hakkında: Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) öğretmen, yönetici, Maarif Müfettişi ve Öğretmen Akademisi Vakfında eğitimci,  TED Diyarbakır Kolejinde genel koordinatör olarak çalıştı. Lisans eğitimini Trakya Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği, yüksek lisansını üniversitenin eğitim yönetimi, denetimi bölümünde bitirdi. ‘Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme’ ile “Hoş Geldin Öğretmenim” adlı kitapların yazar grubunda yer aldı. MEB bünyesinde düzenlenen birçok öğretmen eğitiminin program yazarlığını yürüttü. Eğitimpedia eğitim sitesinde yazarlık yapmaktadır. Günümüz dijital dünya kurallarının, yarının sosyal hayatının belirleyicisi olacağına ve dijital dünya kültürünün oluşmasında en büyük rolü eğitimcilerin üstlenmesi gerektiğine inanıyor.

04.

“Oyunun Gücü Adına” Atölyesi

Berna Aslan

Detaylı bilgi >

En son sınıfınızda ne zaman oyun oynadınız? Yakın zamanda mı? Harika, o zaman bugün hem sizinkileri paylaşalım hem de beraber daha çok oyun keşfedelim! Epey oldu mu? Peki o zaman neden duruyorsunuz? Gelin beraber yeni oyunlar öğrenelim! Bu atölyede, öğrencilerin öğrenme deneyimlerini ve motivasyonlarını arttırmak için hem eğitsel oyunlar oynayacağız  hem de  oyun tasarım öğelerini kullanarak derslerimizi nasıl dizayn edebileceğimizi konuşacağız.

Berna Aslan

İstanbul ENKA Okulları
İngilizce Öğretmeni
Apple Professional Learning Specialist

Hakkında: 2006 yılından beri farklı kademelerde İngilizce öğretmeni olarak çalışmaktadır ve şu anda ENKA Okullarında görev almaktadır.  Dokuz Eylül Üniversitesinde aldığı lisans eğitiminin ardından 2017 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretim alanında yüksek lisansını tamamladı.  Microsoft Innovative Educator Expert ve Apple Professional Learning Specialisttir.  Eğitim teknolojileri, materyal geliştirme, oyunlaştırma, eğitsel oyun,  eleştirel ve yaratıcı düşünme, gelişme odaklı yaklaşım, dönüşümlü düşünme ve problem çözme becerileri üzerine uzmanlaşma çalışmalarına devam etmektedir.

05.

“Metin Çözümleme Yöntemiyle Üst Düzey Düşünme Becerilerinin Geliştirilmesi” Atölyesi

Aysun Yağcı

Detaylı bilgi >

Öğretmenler olarak çoğumuz öğrencilerin okuduklarını anlamamalarından ya da okuduklarından çıkarım yapmamalarından yakınıyoruz. Buna rağmen bir metnin nasıl çözümleneceğini yüksek sesle düşünme stratejisiyle onlara modellemiyoruz. Metin çözümleme, bize okuduğunu anlamanın nasıl gerçekleştiği ile ilgili ipuçları verir. Bu sunumda, öğrencilerin metnin ifadelerindeki doğrudan bilgilerin yanı sıra dolaylı bilgilere nasıl ulaşabileceklerinin yollarından bahsedilecektir. Metin çözümleme yöntemi,  aynı zamanda sizlerin öğrencilerinize daha üst düzey sorular yöneltmenizi sağlayacaktır. 

Aysun Yağcı

Özel İzmir SEV İlkokulu
Akademik Koordinatör

Hakkında: Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden 1996 yılında mezun  oldu. Yüksek lisansını  aynı üniversitenin Türkçe anabilim dalında tamamladı.  14 yıl Özel PEV Okullarında Türkçe ve Edebiyat öğretmeni,  bölüm başkanı, ARGE koordinatörü ve eğitim koordinatörü olarak çalıştı. Halen Özel İzmir SEV İlkokulunda Akademik Koordinatör olarak görev yapmaktadır. Öğretmen Akademisi Vakfı Eğitici Eğitmenliği, Mesleki Gelişim Uzmanlığı,  Yaratıcı Drama, Çocuklarla Felsefe Eğitici Eğitmenliği gibi programları tamamlayan Aysun Yağcı’nın eğitimle ilgili tecrübelerini paylaştığı  http://www.guneslibirgun.com/ isimli bir bloğu bulunmaktadır.

06.

“Derslerinizde Artırılmış Gerçekliğin Büyüsü” Sunumu

Yasemin Özügümüş Tekcan

Detaylı bilgi >

Bu sunumda artırılmış gerçeklik hakkında bilgiler, Quiver, HP Reveal, isolarsystemAR, Anotomy 4D, Space Free gibi farklı alanlarda kullanılabilecek uygulamalar, programlar tanıtılacaktır. Derslerde kullanımına yönelik bağlantı kurmaya, sınıf içinde uygulanmış örneklerin paylaşımına yer verilecektir.

Yasemin Özügümüş Tekcan

İstanbul ENKA Okulları
Sınıf Öğretmeni

Hakkında: 20 yıldır İstanbul Enka Okullarında sınıf öğretmenliği yapmaktadır. Marmara Üniversitesinde lisansını tamamladıktan sonra Wilkes University “Educational Development and Strategies” Master Degree programını bitirdi. Bu program kapsamında ve öncesinde Farklılaştırılmış Eğitim konulu eğitimlere katıldı. MEF Üniversitesinde Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı eğitim programına katıldı. Eğitimde teknoloji ile farklılaştırılmış eğitimi bir araya getirip sunarak bu programın bir parçası oldu. Kaliforniya Üniversitesi ve ÜZE’ nin ortak düzenlediği Üstün yetenekli öğrencilerin eğitmenliği programına katıldı. Enka Okullarının hazırladığı GEMS (Great Exploration Math and Science) Matematik ve Fen’de Büyük Buluşlar kılavuzlarının pek çoğunu meslektaşlarına sunan GEMS lideri.

07.

“Fen Bilimlerinde İnovatif Dokunuşlar” Sunumu

Altınay Yıldırım

Detaylı bilgi >

Bu çalışmanın amacı fen bilimleri dersinde yapılabilecek farklı uygulamalarla öğrencilerin bilimsel süreç becerileri geliştirmek ve ders içinde yapılabilecek küçük yönlendirmelerle teknoloji becerilerini de bu gelişim sürecine dahil etmektir. Bu kapsamda 5. Sınıflarda ‘Canlıları Tanıyalım’ ünitesi kapsamında kütüphanede basılı kaynak araştırması, ‘Edpuzzle’ ile belgesel filmlerle ders uygulaması ve Kahoot ile değerlendirme çalışmalarını kapsayan ders içerikleri öğrenciler tarafından planlanmış ve uygulanmıştır.
6. Sınıflarda ise uzun soluklu bir proje çalışması olarak planlanan oyuncak tasarım atölyesinde bilimsel yöntemin basamakları takip edilerek sürdürülebilirlik ile ilgili bakış açısını ve yaratıcılığı, sunum becerilerini geliştirmek ve takım çalışmalarını desteklemek amaçlanmıştır. Öğrenciler atık haldeki eski oyuncakları önce ayrıştırıp inceleyerek sonra da birleştirerek kendi oluşturdukları tasarım planı çerçevesinde yeni bir oyuncak tasarlamış, “Pick to chart” programını kullanarak oyuncağın tasarım aşamalarını anlatan bir broşür  ve  “Powtoon” ile de oyuncağın tanıtım filmi hazırlanmıştır.

Altınay Yıldırım

TED Atakent Koleji
Fen Bilimleri Öğretmeni

Hakkında: 1978 yılında Bulgaristan’da doğmuştur. Evli ve iki çocuk annesidir. Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi mezunudur. Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği Bölümünde, yüksek lisans eğitimini de aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü Orta Öğretim Fen Ve Matematik Alanları bölümünde tamamlamıştır. Özel Arel Eğitim kurumlarında fen bilimleri ve fizik öğretmeni olarak çalışmış, aktif deney yarışması koordinatörlüğü yapmıştır. Halen TED Atakent Kolejinde fen bilimleri öğretmeni ve zümre başkanı olarak görev almakta ve oyuncak atölyesi, küçük yaştaki çocuklara yönelik bilim atölyesi etkinliklerini yürütmektedir. Rehberli sorgulama ile deney uygulamaları, öğrenci merkezli öğrenme ortamları, farklılaştırılmış eğitim uygulamaları ve inovatif fen etkinlikleri konularında çalışmalar yapmaktadır. Öğrenci Merkezli Deneysel Çalışmalar, Performans Çalışmalarına Farklı Yaklaşımlar, Teknoloji-Fen Bilimleri Disiplinlerarası Uygulamalar konularında bildiriler sunmuştur.

08.

“Işık okullarında yapılan STEM çalışmaları” Sunumu

İlker Kınay

Detaylı bilgi >

Işık okullarında yapılan STEM çalışmalarından örnekler paylaşılacaktır.

İlker Kınay

FMV IŞIK Okulları
STEM Koordinatörü

Hakkında: Ankara Üniversitesi matematik bölümünden 2003 yılında mezun oldum. 2005 yılında Başkent Üniversitesinden master derecesini aldım. 10 yıl çeşitli özel okullarda öğretmenlik yaptıktan sonra şu an Bilkent Üniversitesi bünyesinde PBL (proje tabanlı öğrenme) üzerine çalışmakta ve proje bazlı öğrenmenin öğrencilerin fen ve matematik derslerine karşı tutumlarına etkisi konulu bir tez yazmaktayım. Ayrıca çeşitli özel okullara STEM konusunda danışmanlık ve eğitim hizmetleri vermekteyim. Bu hizmetler BAUSTEM bünyesinde olduğu gibi bireysel olarak da devam etmektedir.

09.

“Sınıf Ortamlarında STEM Yaklaşımı” Sunumu

Sevim Çelik Önemli - Semra Özgel Hakgör

Detaylı bilgi >

STEM (Türkçede FeTeMM) Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematichs (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Temelinde teknoloji ve mühendisliğin olduğu STEM eğitimi; fen ve matematikte öğrenilen teorik bilginin ürüne dönüştürülmesine imkân sağlayan, araştırmaya dayalı bir öğrenme yaklaşımıdır. STEM eğitimi, çocukların küçük yaşlarda zaten sahip olduğu merak etme duygusu ve yaratıcılığını kullanarak; problem çözme, eleştirel düşünme, işbirlikli çalışma, sorgulayıcı düşünme gibi birçok 21. yüzyıl becerilerini daha çabuk içselleştirip kazanabilmelerine olanak sağlamaktadır. Sunumumuzda okulumuzda uyguladığımız STEM projemiz anlatılacaktır. 

Sevim Çelik Önemli

İELEV Özel 125. Yıl İlkokulu
Sınıf Öğretmeni

Hakkında: Lisans: İstanbul Üniversitesi, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi, Sınıf Öğretmenliği ve Almanca Öğretmenliği Bölümü
Yüksek Lisans:  Marmara Üniversitesi, Alman Dili ve Eğitimi “Yabancı Dil Olarak Almanca ve Türkçe Öğretimi A1 ve A2 Seviyesindeki Ders Kitaplarında Kullanılan Söz Varlığının Karşılaştırılması”
Doktora: Marmara Üniversitesi, Sınıf Öğretmenliği Doktora Programı (devam etmekte)

Semra Özgel Hakgör

İELEV Özel 125. Yıl İlkokulu
Sınıf Öğretmeni

Hakkında: Lisans Programı: Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü
Yüksek Lisans: Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü; Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe “Plastik Sanatlar, Matematik ve Yazın Alanlarında Çalışan Bireylerin Görsel ve Mekansal Algılarındaki Benzerlik ve Farklılıklar”

10.

“Python ile Microbit” Atölyesi

Yonca Özgün

Detaylı bilgi >

Katılımcılar, Micro:bit ve Python ile tanışarak Micro:bit'in genel yapısı ile ilgili bilgi sahibi olacaklar. Sonrasında, çocukluğumuzda sıkça oynadığımız Taş Kağıt Makas oyununu Micro:bit'i Python ile kodlayarak nasıl programlayacaklarını öğrenecekler.

Yonca Özgün

İELEV Okulları
Bilişim Teknolojileri Yöneticisi

Hakkında: 2003 yılında göreve başlayan Yonca Özgün, dört yıl süre ile Özel Evrim Okullarında bilgisayar öğretmeni olarak çalıştı. Her yaş seviyesinde bilgisayar derslerine girdi ve öğretmenliğe başladığı ilk yıllardan itibaren programlama eğitimine ağırlık verdi. 2007 yılında Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında bilgisayar öğretmeni olarak göreve başladı. 2014 ve 2015 yıllarında Stanford Üniversitesi tarafından düzenlenen programlama eğitimlerine katıldı, lise seviyesinde Java dersleri verdi. 2016 yılında Darüşşafaka’da DŞMakers ismiyle maker kulübünü kurdu. 2017 Mayıs ayında öğrencileri ile birlikte Türkiye'yi temsilen Kanada’da düzenlenen Canada Wide Science Fair’a katıldı ve ülkemize iki projeye iki altın madalya kazanarak geri döndü. 2017 yılında Microsoft’un düzenlediği Teknolojinin Kadın Liderleri Yarışmasında Finalist olarak seçilerek yılın en başarılı dört eğitimci kadın lideri arasında yerini aldı. ÇYDD’nin kodlamacı projesinin lise ayağı olan Kodlamacı Lise programını yürütmekte ve mobil programlama konusunda eğitmenler yetiştirmekte. 2017 yılından itibaren İELEV Okullarında Bilişim Teknolojileri Yöneticisi olarak görev yapan Yonca Özgün, İELEV okullarındaki teknoloji eğitiminin sorumluluğunun yanısıra İELEVMakers lise kulübü çalışmalarını yürütmektedir.

11.

“Flipped Learning ile Eğitimde Dönüşüm” Atölyesi

Pelin Demirci

Detaylı bilgi >

Bu atölye çalışmasında; çeşitli konular hakkında bilgi edinebileceğiniz, binlerce video içeriğine sahip, çeşitli kanallardan (youtube, Khan Academy, ted talks vb.) beslenen ve etkileşimli video (soru-cevap, geribildirim) hazırlayıp dijital sınıf ortamı sunan Flipped Classroom örneklerinden biri olan EdPuzzle ve MySimpleShow eğitim araçları örneklendirilecektir. Flipped Classroom geleneksel öğretim yöntemlerinin çok ötesinde, çağımızın en büyük getirisi olan teknolojiyi kullanarak oluşturulmuş bir yöntemdir. İsminden de anlaşılacağı üzere dönüştürülmüş sınıflar, geleneksel yöntemleri baş aşağı çevireceğiniz bir yöntemdir. Öğrencilerine verebileceği en fazla bilgiyi vermek isteyen her idealist öğretmen Flipped Classroom metodunu sınıfında kullanabilir. Geleneksel metodların işe yaramadığı her an yeni eğitim teknolojileri yardımınıza koşacaktır.

Pelin Demirci

İELEV Özel 125. Yıl Ortaokulu
Almanca Öğretmeni

Apple Professional Learning Specialist

Hakkında: 1983 yılında Almanya'da doğdu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca öğretmenliği ve Almanya Regensburg Üniversitesi Deutsch als Fremdsprache bölümlerinde yaptı. Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Eğitim Yönetimi Denetimi Yüksek Lisansını yüksek onur derecesi ile tamamladı. 10 yıllık mesleki kariyerine İELEV Eğitim Kurumlarında ortaokul düzeyinde devam etmektedir. Apple Professional Learning Trainer olarak görev yapmakta, öğretmenlerin Apple teknolojisinden en iyi şekilde yararlanmasına, daha sürükleyici bir öğrenme sağlamak için yenilikçi öğretim yöntemlerinin genişletilmesine, özellikle inovasyon üzerine odaklanarak bunların müfredata entegre edilmesine destek olmakta ve bu alanlarda öğretmen eğitimleri vermektedir.

12.

“Matematik Öğretiminde Görünür Düşünme - Matematik Öğretimini Kalıcı Kılan Uygulanabilir Sınıf İçi Rutinleri

Sinan Koca

Detaylı bilgi >

“Matematik Öğretiminde Görünür Düşünme "Making Thinking Visible" Matematik Öğretimini Kalıcı Kılan Uygulanabilir Sınıf İçi Rutinleri: Visible Thinking an Approach to Teaching Thinking Developed by Project Zero - Harvard Graduate School of Education” Sunumu

Görünür Düşünme, öğrenenlerin konuya ilişkin içerik öğrenimi yardımıyla düşünmelerini geliştirmeye yönelik esnek ve sistematik araştırma temelli bir yaklaşımdır. Geniş ve uyarlanabilir bir uygulama koleksiyonu olan Görünür Düşünme' nin; öğrenenlerin düşünme becerilerini ve eğilimlerini geliştirmek ve içerik öğrenimini derinleştirmek şeklinde iki önemli  amacı vardır. Görünür Düşünmek, düşünceleri düşünmek, meraklı olmak, hakikati aramak, yaratıcı zihniyetli olmaktır. Sadece yetenekli olmanın yeterli görülmediği bu yaklaşımda düşünme ve öğrenme fırsatlarına karşı uyanık olmak ve kazanımlarını uygulamaya hevesli olmak çok önemlidir. Sunumda Matematik Öğretiminde Düşünmeyi Görünür hale getirebilecek uygulamalar ve kalıcı öğrenmenin yöntemleri ile ilgili örnekler verilecektir. 

Sinan Koca

İELEV Özel Lisesi
Matematik Bölüm Başkanı

Hakkında: Üniversiteye hazırlık kitap ve dergilerinde yazar, çeşitli özel okul ve dershanelerde matematik-geometri öğretmeni, Matematik Bölüm Başkanı olarak çalıştı. Halen İELEV Özel Lisesi’nde Matematik Bölüm Başkanı, IB-DP öğretmeni olarak çalışmaktadır. Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde, yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Eğitim Enstitüsünde ‘Matematik Öğretmenliği’ bölümünde tamamladı. Üyesi olduğu ABD “National Council of Teachers of Mathematics” in düzenlediği bir çok eğitime katılarak  "Algebra 1 - 2 , Trigonometry and Geometry Tricks" çalıştayı düzenledi. 12.si Güney Kore Seoul da düzenlenen "ICME" Uluslararası Matematik Eğitimi Kongresine davetli olarak katılarak çok önemli global deneyimler elde etti. 2017 yılında Seul de The College Board tarafından düzenlenen AP Calculus AB/BC çalıştayına, ve Avrupanın değişik ülkelerinde düzenlenen IB-DP Mathematics SL-HL çalıştaylarına katıldı. Hayat boyu öğrenmenin çok önemli olduğuna, öğrenmenin bir alışkanlık olarak edinilmesi ve tüm hayata yansıtılması gerektiğine inanıyor.

13.

“Tarih Öğretiminde Dijital Arşivlerin Kullanımı” Sunumu

İsmail Hakkı Ergüven

Detaylı bilgi >

Birinci el kaynaklara dayalı tarih öğretiminin temelinde öğrenciyi bir tarihçi gibi çalıştırma düşüncesi yatmaktadır. Birinci el tarihi kaynaklara dayalı öğretimde dijital arşivlerinin kullanılması, öğrenme ve araştırma sürecine çok önemli katkılar sağlamaktadır. İnternet’in bilgi ve belgeye ulaşmada en hızlı, kolay ve ucuz araç haline gelmesiyle, tarih kaynaklarını üreten, muhafaza eden ve yayınlayan müze ve arşiv gibi kurumlar dijital arşivler oluşturmaya başladılar. Bu arşivler genellikle sadece araştırmacılara yönelik olarak değil, tüm kamuoyuna hizmet verebilecek şekilde düzenlendi. İnternet bir anlamda tarihî arşiv kaynaklarının halka açılan kapısı oldu. Bu noktada sunumumuzda tarih öğretiminde dijital arşivlerin kullanımı konusunu inceleyeceğiz.

İsmail Hakkı Ergüven

Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTOL)
Tarih Öğretmeni, Sosyal Bilimler Bölüm Başkanı

Hakkında: Türk Eğitim Vakfı Özel İnanç Türkeş Lisesinde tarih öğretmeni ve sosyal bilimler bölüm başkanı olarak çalışmaktayım. Ayrıca, Educat Akademide eğitim teknolojileri üzerine eğitmenlik yapmaktayım. Bu doğrultuda öğretmenlere yönelik gerçekleştirilen “Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı Sertifika Programı”nda ve sosyal bilimler öğretmenlerine yönelik gerçekleştirilen branş eğitimlerinde eğitmenlik yapmaktayım. Eğitim teknolojileri üzerine yaptığım çalışmalarımda daha çok sosyal bilimler alanına odaklanmaktayım. Çalışmalarımı 2014’ten beri kurucusu olduğum tarihveteknoloji.com ve Tarih ve Teknoloji Dergisi üzerinden yayınlamaktayım. “Tarih Öğretiminde Teknoloji Nasıl Kullanılır?” sorusuna yanıt arayan Tarih ve Teknoloji Dergisi, tarih öğretiminde teknoloji destekli ders planları ve ders etkinlikleri başta olmak üzere tarih öğretiminde teknolojinin her türlü kullanımı üzerine içerikler hazırlamaktadır. Dergi, birinci elden dijital tarih kaynaklarını teknoloji ile birleştirerek ders etkinliğine dönüştürmeye ve teknolojinin tarih dersine entegrasyonunu sağlamaya çalışmaktadır. Tüm bu içeriklerle öğretmenlere ilham olmayı ve öğretmen niteliğinin geliştirilmesi çalışmalarına destek olmayı da amaçlamaktadır. Ayrıca, hazırlanan yayınlarla ve çalışmalarla eğitimde fırsat eşitliğini sağlamaya yönelik projeler de oluşturmaktadır. Tarih ve Teknoloji Dergisi, tüm tarih ve sosyal bilgiler öğretmenlerinin teknoloji destekli ders çalışmalarını ve diğer projelerini gönderebileceği bir platform olarak hızla büyümektedir.

14.

“Creative Düşünme” Atölyesi

Tahir Aslan

Detaylı bilgi >

Beceri odaklı uygulamaya dönük olan atölye en önemli amacı katılımcılara düşünme becerisi kazandırmak.
Atölye İçeriği:
Trans: Katılımcıların dinginleşmesini sağlayarak o ana odaklanmalarını sağlıyor.
Sırrım Mektupta Oyunu  katılımcıların birbirlerini tanımalarını sağlıyor. Bu oyunla birlikte duygusal bağ oluşturarak eğitimin kalitesini artırıyor, beden dili, iletişim becerisi kazandırılması  hedefleniyor.
Hayal Kurma Oyunu: Film uygulaması ile katılımcıların hayal kurmaları sağlanacak. Diğer oyunlar ise: 
İstasyon
Kare
Döne Döne Bilye
Bağlantı Oyunu
Bir Limon Bir Şirket Eder
Pazarda Kırık Yumurta Satıyorum
Savaş Varsa Komutan Benim

Bu oyunlarla katılımcılara problem çözme becerisi, derin düşünme, eleştirel düşünme, analiz yapma, çok yönlü düşünme, akıl yürütme, yaratıcılık, yeni fikir bulma, özgün düşünme, iletişim, takımdaşlık, hayal kurma becerisi kazandırılması hedefleniyor.

Tahir Aslan

İngiliz Kültür Dil Okulu
Eğitim Yöneticisi

Hakkında: 'Hayatınıza Işık Yakan Adam' olarak bilinen Tahir Aslan herkesin eleştirdiği bir o kadar da değiştirmediği her şeye farklı bakıyor. 2011'den beri eğitim alanında birçok farklı çalışmaları bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl Gebze Teknik Üniversitesinde hayata geçirdiği 'Beceri Okulu' ile  birçok atölyede öğrencilere ışık oldu. Aynı zamanda Kapadokya Perivivor, Okuyom Ben Yaa gibi projeleri de hayata geçirerek birçok kişinin hayatına rehber olmuştur. Şimdilerde İngiliz Dil Okulunda eğitim yöneticiliği yapıyor aynı zamanda şirketlere danışmanlık yapıp onların geleceğine yön veriyor. Eğitimin ışığını her yere görtürmek için üniversitlerde, kolejlerde, okullarda konuşmacı olarak sahne alıyor. Birçok projede içerik üreterek aynı zamanda bazı projelerinde yürütücülüğünü yapıyor. En büyük hayali Global Öğretmen Ödülünü alarak tarihe iz bırakmak istiyor.

15.

“İnovatif Bir Miras: Çocuklar için Felsefe” Atölyesi

Sezer Demir

Detaylı bilgi >

Katılımcılar “Çocuklar için Felsefe(Philosophy for Children-P4C)” yaklaşımıyla biçimlendirilmiş içeriklerin, yöntem olarak yaratıcı dramayla zenginleştirildiği bir atölye örneği deneyimleyecekler. Bu atölyede katılımcılar, öğrencilerin demokratik bir öğrenme topluluğu içinde yaratıcı, eleştirel ve özenli düşünme; düşüncelerini nedensellik bağı içinde ifade etme, argüman geliştirme,  dili etkili kullanma, farklı fikirlere saygı gösterme, tartışmaya açık olma becerilerini geliştirmek için kullanılan yöntem ve içerikle tanışacaklar.

Sezer Demir

Terakki Vakfı Okulları
Türkçe Öğretmeni

Hakkında: 2007 yılında Pamukkale Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl bir köy okuluna Türkçe öğretmeni olarak atandı. Dokuz yıl devlet okullarında Türkçe öğretmeni olarak çalıştı. 2016 yılında MEB’deki görevinden istifa ederek Fide Okullarına geçti. Burada iki yıl boyunca Türkçe öğretmeni ve  müdür yardımcısı olarak çalıştı. 2012 yılında Öğretmen Akademisi Vakfında (ÖRAV) kısmi zamanlı eğitimci olarak görev yapmaya başladı. Türkiye’nin farklı bölgelerinde çalışan öğretmenlere, kişisel ve mesleki eğitimlerin ulaştırılmasına destek oldu. Yaratıcı drama lideri olan Sezer Demir drama eğitimini  “Yaratıcı Drama Yönetimiyle Çocuklarla Felsefe” projesiyle tamamladı. Bu proje kapsamında hazırladığı atölyeleri Türkçe dersleri, kulüp çalışmaları ya da sosyal sorumluluk etkinlikleri aracılığıyla çocuklarla paylaşıyor. 2011 yılından bu yana uzun mesafe koşusuyla ilgilenen Sezer, katıldığı  koşularda Adım Adım aracılığı ya da kişisel girişimleriyle eğitim alanında çalışan birçok sivil toplum kuruluşu için (TOG, ÖRAV, BBOM, KODA, Hayat Sende Derneği, TEGV) bağış topladı, onların bilinirliklerine destek oldu. Koşmaya ve bağış toplayarak sivil toplum kuruluşlarına destek olmaya devam ediyor. Sezer Demir, halen Özel Terakki Vakfı Ortaokulunda Türkçe öğretmeni olarak çalışmaktadır. 

16.

"Ne İşime Yarayacak?" Programı (NİYP)” Sunumu

Gül Süner - Erdem Özbuğa

Detaylı bilgi >

Bu program; global öğrenme stiline sahip öğrencilerde en çok karşılaştığımız "Ne işime yarayacak?" sorusuna cevap niteliği taşıyan 4.sınıftan, 8.sınıfa Fen Bilimleri konularının, Beden Eğitimi konularıyla ve sporla bağlantısının kurulduğu; öğrenciler için hem Fen Bilimleri derslerini hem de Beden Eğitimi derslerini daha anlamlı hale getiren disiplinler arası çalışma örneğidir. Okulumuzda "Ne İşime Yarayacak Programı" (NİYP) oluşturularak öğrencilerin Fen Bilimleri öğrenme alanlarında (Canlılar ve Hayat, Madde ve Değişim, Fiziksel Olaylar) öğrendikleri bilgileri, diğer dersin konusuyla ilişkilendirmelerinin yanında günlük yaşamlarındaki çok sık karşılaştıkları olaylarla bağlantı kurmalarını sağlayan etkinlikler hazırlanmıştır. Programın amacı; Fen Bilimleri dersinde öğrenilen bilginin günlük hayattaki yerinin ve uygulamalarının gösterilmesiyle; derse ve konuya olan ilginin, motivasyonun artırılması Beden Eğitimi dersinde konu edilen uygulamaların nedenleriyle açıklanabilmesidir. Programdaki “Spor ve Beslenme”, “Sürtünme Kuvveti Sporumu Nasıl Etkiliyor?”, “Süratimi Hesaplıyorum”, “Spor Yapıyorum, Sinir Sistemim Neresiyle?”, “Spor da Yaparım, Fizik De Öğrenirim”, “Basınç ve Dalış” etkinlikleriyle öğrencilerimizde amacımızın yansımaları görülmüştür. 

Gül Süner

İELEV Özel Ortaokulu
Fen Bİlimleri Öğretmeni

Hakkında: İTÜ Kimya Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Altı yıllık mühendislik tecrübesinden sonra Marmara Üniversitesi Kimya Öğretmenliği Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. On bir yıldır İELEV Özel Ortaokulu'nda fen bilimleri öğretmeni olarak görev yapmaktadır. 

Erdem Özbuğa

İELEV Özel İlkokulu/Ortaokulu
Beden Eğitimi Bölüm Başkanı

Hakkında: Eskişehir Anadolu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunudur. 17 senedir öğretmenlik yapmaktadır. Profesyonel ve amatör olarak 14 sene futbol branşında sporculuk kariyeri sonrası 15 senedir profesyonel ve amatör takımlarda antrenörlük yapmaktadır. Milli takımlar oyuncu izleme komitesinde 2 yıl çalışmıştır. Halen İELEV Özel İlkokulu ve Ortaokulunda Beden Eğitimi Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.

17.

“Kentli Haklı Projesi” Sunumu

Tuğba Toköz

Detaylı bilgi >

Çağımızda kentler, kentlilerin temel haklarını belli çerçevede gerçekleştiği, temel ihtiyaçlarının belli organizasyonla karşılandığı kısaca mal ve hizmetlerin etkin dağıtımının yapılmasının amaçlandığı kamusal alanlardır. Kentler, genişleyen ölçekleri, artan nüfuslarıyla gün geçtikçe karmaşıklaşan sorunlarla yüz yüze kalmaktadır. Bu kapsamda kent konusunun kentli hakları kapsamında da ele alınması gerekmektedir. ”Kentli Haklı” çalışması özellikle yaşadığımız şehir İstanbul'da sorunların giderek artması bizi bu konu hakkında öğrencilerimizi bilinçlendirmeye ve bu konuda haklarını arama konusunda teşvik etmeye yönlendirdi. Kentlilik hakları kapsamında 6. ve 7. sınıflar düzeyindeki öğrencilerde eleştirel düşünme, karşılaştırma yapma, yaratıcılık, girişimcilik, yorumlama, doğal çevreye duyarlılık, sosyal katılım, araştırma, problem çözme, gözlem, değişim ve sürekliliği algılama, mekânı algılama becerilerini geliştirmesi amaçlanmıştır. 2015-2016 Eğitim öğretim yılı süresince yapılan etkinlikler, atölye çalışmaları, sunumlar, gazete inceleme çalışmaları ile öğrencilerin yaşadığı kent ve kentteki sorunlara karşı farkındalık ve duyarlılıklarının arttırılması, sorunlara çözüm üretmesi, karşılaştırma yapması ve kent yaşamı konusunda katılımcı olmaları teşvik edilmiştir. Bu doğrultuda kent yaşamının haklar çerçevesinde yeniden inşa edilmesine yönelik kent tasarımları yapılmıştır. 

Tuğba Toköz

İELEV Özel Ortaokulu
Sosyal Bilimler Bölüm Başkanı

Hakkında: Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi tarih bölümünden 2003 yılında mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi Tarih Öğretmenliği alanındaki yüksek lisansını 2005 yılında tamamlamıştır. 2004 yılında öğretmenlik hayatına başlamış  ve 9 yıldır İELEV Özel Ortaokulunda sosyal bilgiler öğretmenliği ve zümre başkanlığı yapmaktadır. Anadolu'da Geçmiş Zaman Hikayeleri, Mülteciler ve Hakları, Kentli Haklı, Düşün-ü-yorum, Bereketli Topraklar Üzerinde yürüttüğü projeler arasındadır. Bahçeşehir Üniversitesi Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme alanında yüksek lisansına devam etmektedir. 

18.

“Eğitim Kurumlarında Dijital Dönüşüm” Sunumu

Ender Tuncalı - Süha Hayal

Detaylı bilgi >

Teknolojik gelişmeler hayatın her alanında etkisini gösterirken, eğitimde teknoloji, onun bu sıradışı gelişimine doğan çocuklar ve iletişim yöntemleri ile beraber ciddi bir dönüşüm geçiriyor. Eğitim kurumlarının öncelikli alanlarının başında yer almaya başlayan dijital dönüşümün, eğitimde teknolojinin daha etkin kullanılması ve sonucunda eğitim kalitesini yükselmesi bekleniyor. Bu bakış açısı ile yeni çağın “farklı öğrenen” bireylerini ve “sürekli öğrenen” öğretmenlerini çağdaş eğitimin merkezinde tutmanın nasıl sağlanabileceğine yönelik bilgi ve deneyimlerin paylaşılacağı bir sunum planlanmaktadır.

Ender Tuncalı

FMV Ayazağa Işık Okulları
Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Koordinatörü

Hakkında: Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi / Bilgisayar ve Elektronik Eğitimi Anabilim dalında Lisans, Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü / Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Türkiye’nin önde gelen özel okullarında, K-12’nin her seviyesinde Bilişim Teknolojileri dersi öğretmeni, Bilgisayar Destekli Eğitim birim yöneticiliği, Eğitim Teknolojileri Uzmanı olarak çalışmıştır. Aynı zamanda dijital içerik ve uygulamaları hazırlayan bir şirket kurulumu, ar-ge yöneticiliği tecrübelerine de sahip olup, interaktif oyun cdleri içeren matematik tatil kitapları serilerinin proje yöneticiliğini de yapmıştır. Belirli dönemlerde çeşitli kamu kuruluşlarında hizmet içi eğitimler vermekte olup, şu an halen FMV Işık Okulları’nda Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Kampüs Koordinatörü olarak eğitimde teknoloji entegrasyonu, Google Eğitim Uygulamaları, Dijital Portfolyo, öğrenme yönetim sistemleri (lms), dijital vatandaşlık, web araçlarının derslerde etkin kullanımı alanlarında öğretmen ve idarecilerle çalışmaktadır. Oyun tabanlı öğrenme, programlama ve algoritma becerisi, 3 boyutlu modelleme ve görselleştirme konularının k12 seviyelerine adapte edilmesine yönelik çalışmalar yapmakta ve araştırmaları yakından takip etmektedir. 

Süha Hayal

FMV Işık Okulları
Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Koordinatörü

Hakkında: Lisans eğitimini, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde 2005 yılında, yüksek lisans eğitimini, Başkent Üniversitesinin aynı bölümünde 2016 yılında tamamlamıştır. Türkiye’nin köklü eğitim kurumlarında farklı k12 seviyelerinde 6 yıl boyunca Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmıştır. 2009 yılında Eğitim Teknolojileri Uzmanı olarak çalışmaya başladığı Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okullarında, 2012 yılından beri Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Koordinatörü görevini sürdürmektedir. K12 alanında Türkiye’nin ilk ve en büyük tablet destekli eğitim projelerinden birinin organizasyonunda liderlik etmiştir. Farklı organizasyonlarda; tablet destekli eğitim, öğretmen teknoloji eğitimleri ve eğitim kurumlarında mobil cihaz yönetimi ile ilgili sunum ve konuşmalar yapmıştır. Takım arkadaşları ile birlikte oluşturduğu #teknolojideIŞIKvar sloganıyla, öğretmenlerin ve öğrencilerin etkin teknoloji kullanımını arttırmak için; Google Apps, Eğitim Yönetim Sistemleri (LMS), interaktif ekranlar, mobil cihazlar ve Web 2.0 uygulamaları  gibi farklı konularda eğitimler organize etmekte ve eğitim vermektedir. BT ders müfredatlarının revizyonu konusunda deneyimli BT öğretmenleri ile işbirlikli çalışmalar yürütmektedir. Türkiye Özel Okullar Birliği IT Komisyonu üyesidir. Türkiye’nin alanında lider öğretmen konferansı olan Eğitim Teknolojileri Platformu ETP’yi organize eden ekip içerisinde yer almaktadır. Eğitim Teknolojileri Derneği kurucu üyesi, Uluslararası TEF İstanbul Fuarı’nın organizasyon komitesinde görev yapmıştır. Eğitim ve eğitim teknolojileri alanında yapılan yurt içi ve yurt dışı organizasyonlara katılmakta, teknolojinin eğitime entegrasyonu ile ilgili yaklaşımları yakından takip ederek, bu konuda farklı branşlardaki öğretmenlerle birebir çalışmalar gerçekleştirmektedir.

19.

“The O2 of STEM: Otantik STEM” Sunumu

Timur Yavaş

Detaylı bilgi >

Eğitim sistemlerinde, sistemin içinde yer alan öğretmenler olarak bizler de eğitimdeki modayı takip ederiz ve bir an önce kullanmayı çok isteriz. Bu durumun eğitim sistemine getirdiği olumlu tarafları olduğu kadar olumsuz tarafları da olabilmektedir. Öğretmenlerin, STEM (Science, technology, engineering and mathematics) konusundaki kafa karışıklığı, bu modanın kısa sürmesine, işe yaramıyor düşüncesiyle köktenci bir yaklaşımla etkisini yitirme riskine gebedir. Bu sebeplerden dolayı, öğrenci, toplum ve öğretmende daha fazla anlam bulacağına inandığım The O2 of STEM: Otantik STEM çalışmasını tanıtmayı hedeflemekteyim. Otantik STEM, öğrencilerin, toplumun günlük yaşantısında karşılaştıkları yerel problemleri çözmelerinden yola çıkılarak oluşturulmuş bir çalışmadır. Sunumda, Otantik STEM problemleri, bu problemlerdeki S, T, E ve M bölümlerinin nasıl entegre edildiği ve paydaları paylaşılacaktır. 

Timur Yavaş

Özel Üsküdar SEV Ortaokulu
Fen Bilimleri Bölüm Başkanı

Hakında: 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Öğretmenliği Bölümünden Mezun oldu. Mesleğe Özel İELEV Ortaokulunda başladı. 2016 yılında Teachers College of Coloumbia University Üstün yetenekliler üzerine eğitim alan Timur Yavaş, yine aynı yıl Alabama Üniversitesinde gerçekleşen STEM eğitimine katıldı.  "Fengineer", "Ne işime Yarayacak?", "Demokrasi Eğitim Modeli", Tomorrow", "Enough" gibi  pek çok projenin liderlerinden biridir. 2018 yılından itibaren Özel Üsküdar SEV Ortaokulunda Fen Bilimleri bölüm başkanı olarak çalışmaktadır. 

20.

“Ev Ödevlerinde Yenilikçi Yaklaşımlar” Sunumu

Eser Dilsöz - Çağrı Özmen

Detaylı bilgi >

Eğitim camiası olarak yıllardır ev ödevi konusunda yapılan tartışmalarda "mutlaka verilmeli" ile "kesinlikle verilmemeli" uçları arasında bir yerlerde konumlandırıyoruz kendimizi. Fakat gözden kaçırdığımız önemli bir nokta var, ev ödevlerinin niteliği ve eğitim anlayışımıza uygunluğu. Ev ödevleri günümüz koşullarında rafa mı kaldırılmalı? Veliler tatmin olsun diye verilen bir tekrar niteliği mi taşımalı? Yoksa "bilgi" odaklılıktan "beceri" odaklılığa doğru evrimleşmeye çalıştığımız şu dönemde "ev ödevi" konusunda da yenilikçi ve alternatif bir anlayış mı geliştirilmeli? Bu sunumda bu soruya cevap aramanın yanı sıra matematik ve tarih dersleri özelinde yaptığımız çalışmaları sunacağız ve diğer branşlardan katılımcıların da katkılarıyla klasik "ödev" anlayışının alternatifini yaratmaya çalışacağız.

Eser Dilsöz

Irmak Okulları
Matematik Öğretmeni

Hakkında: Boğaziçi Üniversitesi, Matematik Öğretmenliği 2008 mezunudur, aynı zamanda tiyatrocudur. Öğretmenlik deneyimlerini Mategitim adlı blogda ve aynı adlı Youtube kanalında  paylaşmaktadır.

Çağrı Özmen

MEB
Tarih Öğretmeni

Hakkında: Marmara Üniversitesi Tarih Öğretmenliği mezunudur. Öğretmenliğe özel bir kurumda Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak başladı. Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Tarih Öğretmeni olarak görev yapmaktadır. 

21.

“Tartışmalı Konulara Farklı Açılardan Bakmak” Sunumu

Alaattin Kiliç

Detaylı bilgi >

Tarihsel bilgiyi değerli kılan onun bir kanıta dayalı olmasıdır. Bu temel düşünceyi en iyi adli vakalar açıklar. Bir cinayet ya da hırsızlık soruşturmasında polisin gerçek suçlu/suçluları ortaya çıkarması ancak ve ancak suçu ortaya koyacak kanıtların bulunmasıyla gerçekleşir. Bu anlayışı; özellikle tartışmalı konular konusunda öğrencilerimiz için bir rehber kılabilir miyiz? Hangi örnek ya da örneklerden yola çıkarsak farklı kanıtların farklı sonuçlara ulaşmamıza neden olduğunu görebiliriz? Birileri için fetih denilen şey ötekiler için ne ifade eder? Yapanlar için keşif olan nitelendirilen şey keşfedilenler için ne anlam taşır? Mustafa Kemal ve Fikriye konusunda doğruyu kim söylüyor? Cinayet mi, intihar mı? Örnekler yoluyla tarihsel gerçekliğe ulaşmanın doğru yolunu kavrayabilir miyiz?

Alaattin Kiliç

İstanbul Özel Enka Okulları
Tarih/Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Hakkında: Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Ana Bilim Dalı mezunudur. Yirmi beş yıldır öğretmenlik yapmaktayım. Vitamin adlı ulusal bir öğrenme programının TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi ile ilgili ders anlatıları, olayların senaryolaştırılması ve kazanımlara dönük sorular oluşturulması çalışmalarını hazırladım. Tarihsel Mekanlarda Sosyal Bilgiler Eğitimi, Kanıta Dayalı Bilgilerle Tartışmalı Konulara Farklı Açılardan Bakma, Disiplinler Arası İşbirliğine Dayalı Sosyal Bilgiler Eğitimi konuları başta olmak üzere gerçekleştirmiş olduğum etkinlikleri meslektaşlarımla paylaşıyorum. 

22.

“Sınıfta Eğitsel Oyun” Atölyesi

Çağrı Küpeli

Detaylı bilgi >

Dersleri birer oyuna dönüştürmek mi? Oyunları birer derse dönüştürmek mi? Hangi oyunu nerede ve nasıl kullanabiliriz? Kendi oyunumuzu yaratabilir miyiz? Oyun için ne gerekiyor? gibi merak edilen pek çok soruyu birlikte keşfetmeye ne hazır mısınız? Birlikte oyun oynayarak eğitsel oyunları sınıflarda kullanmanın etkisine dair farkındalık kapılarımızı aralayalım. Bakalım neler bizleri bulacak. 

Çağrı Küpeli

Eğitmen Panda
Eğitmen - Eğitim Tasarımcısı

Hakkında: 2007-2008 yıllarında AFS Kültürlerarası programları ile Bolivya’da bir yıl geçirdi. İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunudur. 10 yıldır sivil alanda birçok kurumda eğitmenlik, proje yöneticiliği ve yeni fikir üretim ve projelendirme alanlarında çalıştı. 8 yıl içerisinde 3. nesil eğitim metotlarını kullanarak eğitimler tasarlayarak bir çok eğitmenin bundan yararlanmasını ve katılımcının deneyimleyerek öğrendiklerini pekiştirmesini sağladı. Pek çok sivil toplum kuruluşunun eğitmen havuzunda halen eğitmen olarak yer almaktadır. Kurumlara 3. nesil öğrenme deneyimleri sunan Eğitmen Panda’nın kurucu ortağıdır. Şu anda Bahçeşehir Üniversitesinde Eğitim Teknolojisi programında yüksek lisans yapmaktadır.

23.

“Üst Düzey Beceri Ölçen Soru Yazımı” Sunumu

Dr. Türker Toker

Detaylı bilgi >

Eğitim sisteminde sınav gerçeği kısa ve orta vadede ortadan kaldırılması güç bir yapı olarak karşımızda durmaktadır. Hem Milli Eğitim Bakanlığının hem de ÖSYM’nin sınavlarda kullanılan soru tiplerinin daha modern, üst düzey becerileri ölçecek şekilde düzenlenmesine yönelik çalışmaları vardır. Bu noktada etkinliğimiz öğretmenlerin üst düzey bilişsel becerilerin ölçülmesi ve ileri düzey soru yazma teknikleri konusunda bilgi ve deneyimlerini artırmak amacıyla düzenlenecektir.

Dr. Türker Toker

Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi

Hakkında: 2004 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesinden mezun olmuştur. 3 yıl Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlik yaptıktan sonra 2007 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Uşak Üniversitesi adına Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Anabilim dalında yüksek lisans ve doktora eğitimi almak üzere yurtdışına gitmiştir. 2010 yılında Denver Üniversitesi Morgridge Eğitim Fakültesinde Sayısal Araştırma Yöntemleri yüksek lisansını daha sonra 2016 yılında aynı fakültede Araştırma Teknikleri ve İstatistik Anabilim dalında doktora derecesini elde etmiştir. Halen Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Ölçme Değerlendirme Anabilim dalında çalışmalarına devam etmektedir.

24.

“Eğitimde Sosyal Ağların Rolü” Sunumu

Onur Soğuk - Vural Aksankur

Detaylı bilgi >

Sunumumuzda eğitimde Youtube, Twitter gibi sosyal ağların rolünden, burada yapılan eğitim faaliyetleri ve  dönütlerinden bahsedeceğiz. “Hocalara Geldik” Youtube kanalının  ve “OSH RADYO” internet radyosunun eğitimde fırsat eşitliğine nasıl hizmet ettiği aktarılacaktır. 

Onur Soğuk

OSH Radyo
Hocalara Geldik Youtube Kanalı
Edebiyat Öğretmeni

 

Vural Aksankur

Hocalara Geldik Youtube Kanalı
Matematik Öğretmeni

25.

“Geleceği Kodlayanlar” Sunumu

Burcu Aybat

Detaylı bilgi >

21. yüzyıl yetkinlikleri, inovasyon, maker, girişimcilik, endüstri 4.0, sosyal etki son dönemde eğitim alanında sıklıkla duyduğumuz ifadeler. Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ve okullarda yenilikçi yaklaşımların yerini bulmasıyla sınıfınızda pek çok öğrencinin bu akımların etkisinde olduğuna şahit oluyorsunuz. Bu sunumda teknolojinin ve 21. yüzyılın yeni nesilin hayatına getirdiği yenilikçi bakış açısını nasıl öğrenme fırsatlarına dönüştürebileceğimizi konuşacağız. Benim okulumda da potansiyeli yüksek öğrencilerim var ancak onları nasıl destekleyeceğimi ve geliştireceğimi bilmiyorum ya da yeni yöntemler arıyorum diyorsanız bu sunumda öğrencilerimizin ne gibi fırsatlara ihtiyaçları olduklarını, onları nelerin motive ettiğini ve nasıl öğrenme ortamları kurgulamamız gerektiğini öğreneceksiniz.

Burcu Aybat

İELEV Özel 125. Yıl İlkokul/Ortaokul Müdürü

Hakkında: Eğitimde yenilikçi yaklaşımlar ve uygulamalar, öğretmenler için mesleki gelişim programları, öğretim programı geliştirme ve teknoloji entegrasyonu konularında 17 yıldan fazla süredir Robert Kolej, Enka Okulları, ODTÜ Geliştirme Vakfı Okullarında pek çok farklı pozisyonda çalışma fırsatı yakaladı. Şu an İELEV Özel 125. Yıl İlkokulu ve Ortaokulu müdürü olarak görev yapmaktadır. ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Doktorasını Bahçeşehir Üniversitesinde Eğitim Teknolojileri bölümünde yapmaktadır. Uzmanlık alanları arasında müfredata yenilikçi yöntemlerin, yaklaşımların ve teknolojilerinin entegrasyonu; öğretmenler ve öğrenciler için profesyonel gelişim ve liderlik programları bulunmaktadır. Öğretmenlerin 21. yüzyılda başarılı ve mutlu bir nesil yetiştirmeleri için dönüşümü nasıl başlatabileceklerini anlatan ve en son 7. baskısını yapan “Öğretmen 2.0” kitabını yazdı. Selçuk Doğan’la birlikte yazdığı ikinci kitabı “Öğretmen 2.0: Tasarımcı” Temmuz 2017’de yayımlandı. KAGIDER (Kadın Girişimciler Derneği) ve Microsoft tarafından Mayıs 2016’da Türkiye’de yılın en başarılı kadın eğitimcilerinden biri seçildi. K12 düzeyinde Türkiye’nin tek “Adobe Eğitim Lideri”dir. 2013 yılında Google Apps for Education Certified Trainer, 2015 yılında Microsoft Innovator Expert unvanlarını aldı. 

26.

“Sınıfınızı dönüştürün! Sınıf Öğretmenleri için Teknoloji Entegrasyonu Yol Haritası” Sunumu

Göknur Aşçi

Detaylı bilgi >

Sınıf öğretmenleri temel derslerde teknolojiyi nasıl kullanacakları noktasında hala soru işaretleri taşıyor. Ya dersin tamamı iPad/tablette oynanan bir uygulama ile geçiyor ya da iPad/tablet hiç ortaya çıkmıyor. İşin sırrı aslında hazırlayacağınız ders planlarından geçiyor. Konu ve kazanımları ele alarak hazırlayacağınız planda, teknoloji ile etkileşimi de düşünüp ona göre hareket etmeniz en sağlıklı yol oluyor. Peki nasıl teknolojiyle etkileşimi sağlayacağız, hangi teknoloji uygulamalarını hangi konularda kullanacağız, plana bunu nasıl yerleştirmeliyiz sorularınıza bu sunumda cevap bulabilirsiniz. 

Göknur Aşçi

İELEV Özel 125. Yıl İlkokulu
Sınıf Öğretmeni

Hakkında: Marmara Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği lisans eğitiminden mezun oldu. Yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde tamamladı. Akademik kariyerine Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Teknolojisi Doktora programında devam etmektedir. 2014 yılında Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı Sertifika Programı'nı (ETUSP) tamamladı ve Türkiye'nin birçok yerinde özel okullar bünyesinde öğretmen eğitimleri gerçekleştirdi. Halen eğitim alanındaki birçok konferansta workshop/sunumlar gerçekleştirmektedir. egitimdeteknoloji.com sitesinde blog yazarıdır.

27.

"Gerçek" Sınıfta / Echt jetzt!?” Atölyesi

Dr. Gülseren Aslan

Detaylı bilgi >

Öğrencinin öğrenme iştahını arttırmak için, ders içeriklerinin gerçek hayatla ve öğrencinin gerçeğiyle bağlantısını kurmak işe yarar mı? Bunu nasıl yaparız? Öğrencinin günlük gerçeği olan teknolojiyi kullanarak dışarıdaki hayattan kesitleri öğrenme materyali olarak sınıfa getirebiliriz. Almanca dersi için bir artırılmış gerçeklik uygulamasını (HP Reveal/Aurasma) kullanarak yapacağımız atölyedeki çalışma başka derslere de uyarlanabilir.

Dr. Gülseren Aslan

İELEV Özel Lisesi Müdürü

Hakkında: Kendini bildi bileli öğrenendir. 24 yıldır tutkuyla öğretmendir. Goethe Enstitüsü, Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Alman Lisesi, Amerikan Robert Koleji gibi farklı hedef kitlelere hitap eden eğitim kurumlarında çocuk, genç ve yetişkinlerin öğrenme yolculuklarında onlara eşlik etti. Bu kurumlarda yöneticilik yaptığı yıllarda da tahtaya-tebeşire, bilgisayara-ders kitabına dokunmayı hiç bırakmadı. Çok dilli bir çocukluk geçirmesi onun anadiline de yabancı dillere de olan ilgisinin temelini attı, Almanca Öğretmenliğini meslek olarak seçti. Dile olan merakını zaman zaman çevirmenlikle giderdi. Öğrenme ve öğretmenin her kademesinde kendine yer bulan Gülseren Aslan uzun yıllar MEB ve Goethe Enstitüsü adına öğretmen eğitimleri gerçekleştirdi. Yetişkinlerin Almanca gibi “zor” kabul edilen bir dili interneti kullanarak nasıl daha kısa sürede, daha etkin ve daha gerçeğe yakın bir ortamda öğrenebileceklerini irdelediği bilimsel araştırmasıyla doktor unvanını aldı. Bugün İELEV Özel Lisesinde müdür ve öğretmen. 

28.

“Swift Playgrounds ve Bağlantılı Cihazlar - Dash ve Parrot Uygulamaları”

Kurtuluş Toptaş

Detaylı bilgi >

Apple Profesyonel Öğretim Uzmanları tarafından Apple ürünlerinin farklı derslerdeki entegrasyonu üzerine uygulamalar gösterilecektir.

“Artırılmış Gerçeklik (AR) ile Öğrenme : Onu nasıl gördüğümüzü değiştirerek Dünya hakkında bilgi edinmek.”

Apple Profesyonel Öğretim Uzmanları tarafından Apple ürünlerinin farklı derslerdeki entegrasyonu üzerine uygulamalar gösterilecektir.

Kurtuluş Toptaş

Apple Professional Learning Specialist

29.

“Swift Playgrounds ve Bağlantılı Cihazlar - Sphero ve Lego Uygulamaları”

Neslihan Er Amuce

Detaylı bilgi >

Apple Profesyonel Öğretim Uzmanları tarafından Apple ürünlerinin farklı derslerdeki entegrasyonu üzerine uygulamalar gösterilecektir.

“Artırılmış Gerçeklik (AR) ile Öğrenme : Onu nasıl gördüğümüzü değiştirerek Dünya hakkında bilgi edinmek.”

Apple Profesyonel Öğretim Uzmanları tarafından Apple ürünlerinin farklı derslerdeki entegrasyonu üzerine uygulamalar gösterilecektir.

Neslihan Er Amuce

Apple Professional Learning Specialist

PROGRAM

09.30-10.00 Kayıt ve İkram
10.00-10.15 Açılış

10.15-12.30 Panel:

Moderatör: Prof. Dr. Erhan Erkut
Panelistler :

 • Prof. Dr. Cem Say
 • Prof. Dr. Uğur Batı
 • Dr. Ergün Akgün
 • Dr. Fatoş Karahasan

12.30- 13.30 Öğle Yemeği

13.00- 13.30 Konferans Sonrası İmza Etkinliği 

13.30- 14.30 Eş Zamanlı Sunumlar ve Atölyeler 

14.30-15.00 Ara

15.00 - 16.00 Eş Zamanlı Sunumlar ve Atölyeler 

Eş zamanlı sunumlar ve atölyeler programı için tıklayınız.

SOSYAL MEDYA

Eğitimde İnovasyon Zirvesi ile ilgili sosyal medya paylaşımlarını #paylaşacakçokşeyimizvar ve #eiz hashtag’leri ile yapabilir ve takip edebilirsiniz.

 @egitimdezirve/Twitter

#paylasacakcokseyimizvar

#eiz

İLETİŞİM

SERVİS İLE ULAŞIM BİLGİLERİ:

KADIKÖY EVLENDİRME DAİRESİ HAREKET SAATİ 08.30

 Servis No  PLAKA  Sürücü Adı Soyadı  GSM
 47  34 ROV 81  ORHAN ÖZBEY  0533 163 14 24
 6  34 LAY 133  KEMAL YANIK  0538 354 44 77
 43  34 RFC 81  MUSTAFA NAK  0551 100 53 40

 

BEŞİKTAŞ DENİZ MÜZESİ ÖNÜ HAREKET SAATİ 08.30

 Servis No  PLAKA  Sürücü Adı Soyadı  GSM
 4  34 LG 0292  CELAL MESELA  0535 245 44 71
 1  34 PN 0175  TURGAY SEPETÇİOĞLU  0534 643 29 78

 

LEVENT KANYON KARŞISI HAREKET SAATİ 08.30

 Servis No  PLAKA  Sürücü Adı Soyadı  GSM
 51  34 ACE 896  MUHAMMET SEYİT GÜLİSTAN  0539 818 46 22
 25  34 BF 8393  AHMET ÇALIK  0532 512 12 54
 2  34 ACE 826  AYDIN KILIÇ  0537 966 70 29

 

İKEA ÜMRANİYE OTOPARK HAREKET SAATİ 08.45

 Servis No  PLAKA  Sürücü Adı Soyadı  GSM
 11  34 KB 2171  AKIN ÇATALBAŞ  0535 019 28 89

 

KOZYATAĞI CARREFOUR BAUHAUS OTOPARK HAREKET SAATİ 08.40

 Servis No  PLAKA  Sürücü Adı Soyadı  GSM
 21  34 BF 8627  NİHAT ULUKAYA  0538 965 92 83
 112  34 LG 0116  CENGİZ SUCU  0535 494 42 67
 13  34 GV 9886  HÜSEYİN ÇELTİKÇİ  0543 378 32 50

 

Etkinlik günü okul otoparkı kullanılmayacaktır. Servislerimiz belirtilen saatlerde hareket noktasında bulunacak ve belirtilen saatte kesin hareket edecektir. Lütfen planlamanızı servis hareket saatlerine göre yapınız. Servislere yetişemeyecek katılımcılarımız aşağıdaki İETT otobüsleriyle okulumuza ulaşabilirler. İETT web sitesinden otobüslerin güncel kalkış saatlerini lütfen kontrol ediniz. M5 Üsküdar-Çekmeköy metrosu ile Çekmeköy durağında inilip sonrasında taksi kullanılarak da okulumuza ulaşılabilir.

İETT otobüsleri:

 • 11A ALEMDAĞ-ÜSKÜDAR
 • 14A ALEMDAĞ-KADIKÖY
 • 14AK ALEMDAĞ-ZİVERBEY/KADIKÖY
 • 522 ALEMDAĞ-ÇIKSALIN
 • 522N NİŞANTEPE-4. LEVENT METRO
 • 9ÇN ÇEKMEKÖY-NİŞANTEPE

İELEV Özel 125. Yıl Yerleşkesi. Nişantepe Mahallesi Ensar Caddesi No:4/1
Çekmeköy / İstanbul – 34794

Telefon: 0 216 304 69 07 - 08 - 09
E-posta: egitimdeinovasyon@ielev.k12.tr e-posta adresinden zirve ile ilgili her türlü sorunuz için iletişime geçebilirsiniz.

KAYIT

Değerli Öğretmenlerimiz,

Eğitim ve İnovasyon Zirvesi’ne katılmak isteyen eğitimcilerimiz bu başvuru formunu 30 Kasım 2018 tarihine kadar doldurmaları gerekmektedir.